Burgund vinauksjon fremhever årgang 2021 som en vinner

2021 Côte de Nuits-årgangen fra Burgund er liten i kvantitet, men inkluderer dyrebare og subtile kvaliteter.

Den 61. Hospices de Nuits-Saint-Georges-vinauksjonen ble holdt sist helg i Bourgogne-regionen i Frankrike – omtrent to tredjedeler av avstanden mellom byene Paris og Genève. Den samlet inn 2.49 millioner euro (2.73 millioner dollar) på timer. Arrangementet begynte på ekte fransk vis - med en fest.

Hundrevis av gjester satt inne i et trepanelrom i det gamle Clos de Vougeot-klosteret – som ligger en ti minutters kjøretur nord for byen Nuits-Saint-Georges. De hadde på seg slips, jakker og kjoler, men også dunjakker og joggesko. Gruppen inkluderte ex-Tour de France sykkelmester Bernard Hinault, samt en tidligere kokk for USAs president Reagan, og vinmeglere fra hele verden.

En flåte av sommelierer iført svarte anorakker og svarte slips bar vinflasker i trådkurver mens de beveget seg i koreografert koordinering mellom servitører med svart vest og svart skjørt. Åpningsretten — breiflabb og skalldyr (médaillon de lotte aux coquillages SIC) med Burgund safransaus – ble parret med en silkemyk Corton-Charlemagne Grand Cru Cuvée François de Salins hvitvin 2016. Neste – stekt andebryst (magret de canard roti) og solbærsaus ble parret med en 2015 Nuits-Saint-Georges Premier Cru Les Didiers. Tenk på aromaer av lakris, kirsebær og minestrone etterfulgt av en lapskaus med smak av mokka og bjørnebær.

Før denne lunsjen hadde gjestene først besøkt en svak kjeller for å smake juice fra de 108 fatene Pinot Noir-rødvin og ett fat Chardonnay-hvitvin på auksjon. I løpet av få minutter dukket profilen til 2021-årgangen opp: lys og lammet syre integrert med sprøyte aromaer av litt ville røde frukter – landjordbær og unge bringebær – før en bakgrunn av subtile, silkemyke tanniner.

Etter denne innledende smakingen og lunsjen fant auksjonen sted i et annet steinrom drapert med billedvev i Clos de Vougeot. Spenningen surret: tatt i betraktning at alvorlig frost og gripende mugg utslettet det meste av Burgundys 2021-årgang, ville årets salg møte forventningene?

Salget begynte klokken 3:14. Det første partiet var et 228-liters fat med Nuits-Saint-Georges 1er Cru Les Murgers—Cuvée Guyard de Changey. Det var forventet å få en topp på 20,000 euro ($22,086), men da klubben falt kl. 3, hadde den solgt for 16 euro ($35,000) – og satte tonen på auksjonen som ambisiøs. (Denne vinen er både en heftig og klassisk Nuits-Saint-Georges-rød, med kraftige aromaer av mørk frukt og krydder, gripende smaker og myke tanniner.)

Salget fortsatte å knuse forventningene. Tenk på Lot 23 – en tønne Nuits-Saint-Georges 1er Cru Les Boudots – Cuvée Mesny de Boisseaux: dette var også forventet å selge for en maksimumsverdi på 20,000 38,000 Euro, men rakk i stedet inn 41,963 73 Euro ($1 52,000). (Vinen er fantastisk: muntre aromaer av markjordbær og dype mørke klassiske smaker av kirsebær belagt med skinnende syre). Enkeltfatet med hvitvin var Lot 57,424—Nuits-Saint-Georges 24,000er Cru Les Terres Blanches Cuvée Pierre de Pême—som trakk inn XNUMX Euro ($XNUMX), eller mer enn det dobbelte av det høyeste på XNUMX Euro forventet.

Etter dette salget av hvitvinen sto sangeren/skuespillerinnen Élodie Frégé ved siden av auksjonarius Hugues Cortot og ledet publikum i en hånd som klappet.

Lott 80 var en spesiell 'veldedighetsfat' som ble auksjonert for 22,481 24,825 euro ($1933 XNUMX). Dette inkluderer en spesiell blanding av premier cru-viner fra ni eiendommer, med juice fra både nordlige og sørlige Burgund, fra druer høstet i både høye og lave skråninger, og fra vinstokker i forskjellige aldre. Inntektene går direkte til APF France Handicap – en organisasjon grunnlagt i XNUMX for å hjelpe funksjonshemmede og deres familier i hele Frankrike.

En time og førtifem minutter etter at auksjonen startet, hadde de 109 fatene solgt for totalt 2.486 millioner euro (2.745 millioner dollar) – nesten 30 % over totalsummen som ble oppnådd på fjorårets auksjon.

Denne Nuits-Saint-Georges-auksjonen er atskilt fra en lignende Burgund-auksjon som finner sted hvert år i byen Beaune - en halvtimes kjøretur sørover. Begge auksjonene samler inn midler for å støtte sykehus, og de er gratis snarere enn konkurransedyktige. Til lunsj satt jeg for eksempel ved siden av Charlotte Fougere – varaordfører i Beaune – som sammen med en kvinnegruppe fra den byen deltar på denne Nuits-Saint-Georges-auksjonen hvert år for å kjøpe en tønne. Den første vinen som ble servert til lunsj kom også fra eiendommen Hospices de Beaune.

Den nåværende iterasjonen av Hospices de Beaune-vinauksjonen begynte 101 år før Nuits-Saint-Georges, men Beaune-hospicene (eller et sykehus for de som mangler midler) oppsto i det 15.th århundre, mens den til Nuits-Saint-Georges oppsto noen hundre år tidligere – i år 1270. Likevel, hva er noen få århundrer blant venner? Komplementariteten til disse begivenhetene øker også publisiteten for begge, lik det som skjer for to anerkjente vinauksjoner i USA: i Napoli i Florida og i Napa Valley i California. Båndene mellom medgjengelighet og samarbeid mellom disse auksjonene bidrar også til å fremme vinene, maten og kulturen i hele Burgund-regionen.

Kilde: https://www.forbes.com/sites/tmullen/2022/03/27/burgundy-wine-auction-highlights-vintage-2021-as-a-winner/