Verdens eldste hebraiske bibel kan innbringe 50 millioner dollar på auksjon

Bilder av Codex Sassoon, som Sotheby's vil auksjonere i mai.

Hilsen: Sotheby's

En hebraisk bibel som er mer enn 1,000 år gammel kan selges for opptil 50 millioner dollar på auksjon denne våren, noe som vil gjøre den til det mest verdifulle historiske dokumentet som noen gang er auksjonert.

Sotheby's vil i mai auksjonere bort den såkalte Codex Sassoon, som dateres til det niende århundre og bygger bro mellom oppdagelsen av Dødehavsrullene og den moderne aksepterte formen for dagens hebraiske bibel.

"Det er en viktig prøvestein i menneskets historie," sa Richard Austin, Sothebys globale leder for bøker og manuskripter.

Salgsestimatet for Bibelen er mellom $30 millioner til $50 millioner. I 2021 betalte hedgefondsmilliardæren Ken Griffin 43.2 millioner dollar for en første utgave kopi av den amerikanske grunnloven på en Sotheby's-auksjon. I 1994 betalte Bill Gates 30.8 millioner dollar for Codex Leicester, en samling av vitenskapelige skrifter som inneholder tegninger av Leonardo da Vinci.

'Codex Sassoon'-bibelen vises på Sotheby's i New York 15. februar 2023. – I følge Sotheby's er Codex Sassoon den tidligste og mest komplette hebraiske bibelen som noen gang er oppdaget og vil bli tilbudt på auksjon med et estimat på 30-50 millioner amerikanske dollar, noe som gjør det til den mest verdifulle trykte teksten eller det historiske dokumentet som noen gang er tilbudt.

Ed Jones | AFP | Getty bilder

Navnet "Codex Sassoon" kommer fra Bibelens tidligere eierskap, som en del av den berømte samlingen av David Solomon Sassoon, som samlet den viktigste private samlingen av Judaica- og Hebraica-manuskripter på 20-tallet. Før Codex Sassoon eksisterte bare fragmenter av bibelske tekster i rulleform, sier eksperter.

Sotheby's sa at mens Bibelen hadde en fremtredende plass i Sassoons samling, ble den først nylig vitenskapelig studert og karbondatert av den nåværende eieren, som Sotheby's nektet å navngi.

Karbondateringen bekreftet dateringen til 9-tallet, noe som gjorde den eldre enn Aleppo Codex og Leningrad Codex, to andre kjente tidlige hebraiske bibler.

Kilde: https://www.cnbc.com/2023/02/15/oldest-hebrew-bible-auction.html