Millioner av dollar på tilbud på indisk Premier League 2023-auksjon

Cameron Green ble først kalt opp til Australias T20-VM-tropp i siste liten. Han spilte bare den siste kampen i deres dødsdømte kampanje i sin åttende T20I-opptreden totalt.

Green har bare spilt 13 Big Bash League-kamper i karrieren, og hans siste opptreden var for tre år siden. Han hadde ingen kontrakt med Perth Scorchers forrige sesong.

Men 23-åringen er en av de heteste eiendommene i den indiske Premier League-auksjonen som skal holdes på fredag. Den ruvende grønne kan slå et stort slag, mens han er en truende sømmann som kan trylle fram farlig sprett fra sin store høyde. Hans allroundferdigheter og unge alder gjør ham til en svært ettertraktet spiller selv om han fortsatt er relativt uprøvd i formatet.

Hans beste prestasjoner i hans begrensede T20I-karriere var et par halve århundrer under Australias turné i India i september for å effektivt forsegle en IPL-avtale akkurat der. Han er allerede godt lønnet for å være medlem av Australias lag på tvers av formater, men selv for ham vil en mega IPL-avtale endre penger.

Green er en av en håndfull spillere som forventes å lande millioner dollar-avtaler på auksjonen for en turnering som bare varer i to måneder. Totalt 405 cricketspillere vil bli auksjonert, med 273 indianere og 132 utenlandske spillere blant de 10 IPL-franchisene.

Rekorden på 11 spillere brøt 1.2 millioner dollar i megaauksjonen tidligere i år, som var den første siden IPL utvidet til 10 lag. Englands allrounder Sam Curran, som var en helt av deres T20 World Cup triumf, er tippet til å motta en avtale over $2 millioner i denne auksjonen.

De fleste av crickets største stjerner spiller i det kontantrike IPL bortsett fra pakistanske spillere som er utestengt midt i de politiske spenningene mellom de to krigførende landene. IPLs økende vekst viser ingen tegn til å stoppe nesten 15 år siden den snudde sporten på hodet.

IPLs evne til å tiltrekke seg sportens beste spillere betyr at den i hovedsak har et dedikert vindu gjennom sesongen, hvor internasjonal cricket i hovedsak stopper opp. Nasjonale cricketstyrer, hvorav mange er kontante, vet at penger snakker og det kan ikke stoppe spillerne deres fra å søke rikdom.

Det føles bare et spørsmål om tid før Indias styrende organ og IPLs eiere, hvis tentakler utvider seg til nye T20-ligaer som dukker opp i UAEUAE
, Sør-Afrika og USA, ønsker å utvide pengespinneren ytterligere. Ligaen har allerede vokst seg større med antall lag og sesongen øker sakte.

Noen administratorer i ICC og dets styre tror at IPL til slutt vil overskride internasjonal cricket, som alltid har hatt brorparten av populariteten i en avgang fra andre globale idretter som fotball og basketball der franchise-ligaer dominerer.

Det er en økende tro på at IPL til slutt vil utvides til seks måneder i året, og at spillere som er signert med globale franchiser kan være avhengig av helårskontrakter. Hvis spillere tjente astronomiske tall, for eksempel over 10 millioner dollar i året, vil all langvarig nasjonal lojalitet gå ut av vinduet.

Problemet for IPLs globale erobring er at det ikke har vist seg for populært utenfor kysten. I Australia, hvor cricket er en nasjonal idrett, er IPL knapt synlig på en tid av året hvor de svært populære fotballkodene er i rampelyset.

For de utenfor India er IPL stort sett uvesentlig og blottet for vedlegg. Den inneholder kanskje verdens beste spillere, men uten mening føles den ganske hul. Mens internasjonal cricket er gjennomsyret av tradisjon, rivalisering og gravitas gjør det vanskelig å fordrive som sportens høydepunkt.

Det neste trinnet for IPL kan være å begynne å spille kamper i utlandet og for franchisetakere å skape et globalt avtrykk for å utvide fanbasen.

Det er fortsatt så mye uutnyttet potensial for den nye IPL-en, men alle tegn tyder på at den til slutt kommer forbi internasjonal cricket, som sannsynligvis vil dreie seg om showpiece-arrangementer som World Cups og marquee-testserier som involverer maktnasjonene India, England og Australia.

Det er alt foran, og IPL har ennå ikke tatt et totalt kvelertak av sporten, selv om dens unge stjerner som Green og Curran er desperate etter livsendrende avtaler på auksjonen.

Kilde: https://www.forbes.com/sites/tristanlavalette/2022/12/22/millions-of-dollars-on-offer-at-indian-premier-league-2023-auction/